פיסיפוניקס

מאמרים

מאמרים

מחשבים ניידים
בשנים האחרונות כולנו ערים להתפתחות הטכנולוגית של המחשבים הניידים, לא מעט אנשים איבדו את היכולת להבין מה קיים במחשב הנייד ביחס למחשב הנייח, לכן כתבתי מאמר קצר שיסביר אודות ההתפתחות הטכנולוגית בתחום.
עד לפני כמה שנים המחשב בנייח (הביתי) שלט ביד רמה בשוק המחשוב, ושימש את רוב אנשים.
בשנים האחרונות התפתחות הטכנולוגיה הביא לעולם תחום חדש ומאוד מגוון של המחשבים הניידים, פעם, חומרתו של המחשב בנייד הייתה מאוד מוגבלת, שלא נדבר על המחיר הגבוה שנדרש עבורו בגלל היותו "נייד".
תחילה, נדבר על המחירים שצנחו בשנים האחרונות, ההתפתחות הטכנולוגית הביאה לכך שיצרניות נוספות נכנסו בכל הכוח לשוק וגרמו לירידת מחירים אגרסיבית, מעבר למחיר שירד עקב ריבוי ספקיות מחשבים, סיבה נוספת שללא ספק השפיע המון היא, ההתפתחות הטכנולוגית שהביאה אתה את היכולת לבנות מחשבים ניידים עם חומרה די דומה למחשבים נייחים, במחירים זולים ביחס לשנים עברו.
ככל שחולפות השנים, היצרניות פיתוח ומפתחות את עולם "הנייד", ובכל כמה חודשים משיקים מחשבים ניידים חזקים יותר, שהחומרה בהם ללא ספק מדשדשת בזנב המחשב הנייח, כיום המחשב הנייד יכול להעניק פתרון מעולה למשתמשים שרוב שימושם במחשב בוא משרדי. ועד למחשבים מקצועיים שמשמשים לעבודה על תוכנות כבדות, לאחרונה נכנס תחום חדש לשוק הניידים והוא מחשבים "הגיימניג", המציעים חומרת "על", וביכולת המשתמש לבצע כמעט כל פעולה על המחשב, מתוכנות כבדות של עריכה ועד להרצה המשחקים החדשים הכבדים ביותר.
עכשיו, אחרי כל המידע הזה עדיין מתלבטים במה כדאי לכם לבחור? בואו ועזור לכם בכמה טיפים.
המחשב הנייד ללא ספק הפך לפתרון אולטימטיבי בעבור המשמשים, אבל.. ויש אבל!
חיי המדף של המחשב הנייד קצרים ביחס למחשב הנייח לכן אם אין לכם צורך להזיז את המחשב מהבית, ללא ספק עדיף מחשב נייח! במידה וישנו הצורך להתנייד עם המחשב, פתרון מעולה שיכול לשרת אתכם לכל צורך (בהתאם למחיר כמובן) יהיה המחשב הנייד, לגבי היכולות, כיום קיימים בשוק מחשבים ניידים המספקים מענה לכל צורך, לכן טרם קניית המחשב, מומלץ לעשות רשימה המכילה את הפעולות העתידיות להיעשות על המחשב.
במעמד הקנייה חשוב מאוד לשים לב ברכישת מחשב נייד) לדברים הבאים:
- איזה מעבד יש למחשב? I3/I5/I7 ?
- מה היא כמות הזיכרון שקיימת בו? הם צריך יותר?
- איזה כונן מכיר המחשב? SSD או HDD?
- איזה גודל מסך המחשב? האם הוא מסך נגיעה או לא?
- המחשב מכיל כרטיס מסך חיצוני ונוסף או לא?
כל השאלות האלו אמורות להישאל במעמד הקנייה, לכן חשוב להדגיש את השימושים העתידיים כדי שנותן השירות יכול להתאים לכם את המחשב באולטימטיבי, בהצלחה!
לשאלות להתקשר 052-5689180 פיסיפוניקס

כונני SSD

אז מהו אותו SSD? ה-SSD, או בשמו המלא Solid State Drive הוא בעצם אמצעי לאחסון מידע, בדומה לדיסק הקשיח הקיים בכל מחשב. כונני ה-SSD, בניגוד לכוננים הקשיחים, אינם מכילים חלקים נעים כלל, ולכן הם קלים יותר, עמידים יותר, מהירים יותר ושקטים יותר. בעצם כונן ה-SSD הוא כמו דיסק און קי רגיל, אבל יותר גדול ויותר זול ומהיר. המידע מאוחסן בתוך שבבים אלקטרוניים, לעומת הכונן הקשיח בו קיים דיסק מגנטי המסתובב וזרוע מכנית קוראת את המידע ממנו. מכיוון שב-SSD המגבלות המכניות של מהירות הסיבוב של הדיסק לא קיימות, הוא מסוגל לפעולה מהירה הרבה יותר ושקטה הרבה יותר. את הזרוע מחליף בקר קטן הקורא וכותב את המידע לשבבים.

אז לאחר שהבנו מהו כונן ה-SSD, נערוך טבלת השוואה קצרה בינו לבין הדיסק הקשיח המכני:

מהירות קריאה וכתיבה:   SSD: מעל 200MB/s ועד 500MB/s

                              כונן קשיח: עד 120MB/s

צריכת חשמל:             SSD:  בין 2-3 וואט

                             כונן קשיח: בין 6-7 וואט

זמן אתחול מערכת ההפעלה: SSD: בסביבות 22 שניות בבמוצע

                                 כונן קשיח: בסביבות 40 שניות בממוצע

חום:                       SSD: אין חלקים נעים היוצרים חיכוך ולכן מיוצר פחות חום

                            כונן קשיח: אינו מייצר הרבה חום אך עדיין יותר מ-SSD בשל חלקים נעים וצריכת חשמל יותר גבוהה

רעש:                      SSD: שקט, מאחר ואין חלקים נעים 

                            כונן קשיח: עלול להיווצר רעש בגלל החלקים הנעים. 

רגישות לפגיעות:         SSD: אינו רגיש 

                            כונן קשיח: יכול להימחק ולההרס לחלוטין אפילו מפגיעה קלה. 

 מחיר:                    SSD: יקר יחסית

                            כונן קשיח: זול

נפח:                      SSD: מציע נפחים יותר קטנים 

                            כונן רשיח: נפחים גדולים 

אם כן, ניתן לראות כי לכונני ה-SSD יתרונות רבים על הכוננים הקשיחים הרגילים, ולכן מומלץ מאוד לרכוש אותם.

אחת הסיבות העיקריות לאיטיות של מחשב היא כונן קשיח ישן עמוס בקבצים, שמתאמץ בקריאה וכתיבה ולכן מעכב את הפעולה התקינה של המערכת.

אז למי מתאים כונן ה-SSD?

למי שמוכן לשלם עבור ביצועים מהירים משמעותית ומוכן להסתפק בנפחי אחסון קטנים יותר.

ולמי כדאי להשאר עם הכונן הקשיח?

למי שצריך הרבה נפח אחסון, לא רוצה להשקיע הרבה כיף ולא מעניין אותו מהירות עליית המחשב ופתיחת תוכניות.
 052-5689180

מחשבי גיימינג

כיצד לבחור מחשב גיימינג?


כאשר אנחנו מתכננים רכישה של מחשב גיימינג חדש, חשוב לתכנן את המטרה. אם אנו מחפשים מערכת שתיתן לנו ביצועי פריים ברזולוציה 1920 x 1080, לא נזדקק למחשב הטוב ביותר הקיים בשוק (מעבד וכרטיס גרפי). אך אם אנחנו רוצים להנות מחווית משחק ברזולוצית 2560 x 1440 – זה כבר סיפור אחר לגמרי.

מבולבלים? אז נעשה קצת סדר

 מה כן עלינו לקחת בחשבון כאשר אנחנו מתכננים מחשב גיימינג חדש מדור 10 של המעבדים?

• מעבד – כאשר קונים את המעבד הכי טוב עבור גיימינג, רוצים בד”כ לאזן בין ביצועים ופיצ’רים עם המחיר. בעוד שמעבדי AMD מבצעים עריכת וידאו בצורה יותר מהירה, דווקא מעבדי INTEL הם בעלי היתרון (קל) עבור עולם הגיימינג. חשוב לזכור שעבור גיימינג, מהירות השעון (CLOCK) יותר חשובה ממספר הליבות (CORE).
המהרה (OVERCLOCKING) אינה הכל – למשתמשים שרק נכנסים לעולם הגיימינג, יותר הגיוני לבזבז עוד 50$ על מעבד יותר איכותי, מאשר על מערכת קירור איכותית ובזבוז זמן בכיונונים מיותרים כדי לקבל רמת ביצועים גבוהה יותר.
רשימת המעבדים הטובה ביותר:
1. Intel Core i5-10600K
2. AMD Ryzen 9 3950X
3. AMD Ryzen 7 3700X
4. AMD Ryzen 5 3600X
5. AMD Ryzen 5 2400G
6. AMD Ryzen 3 2200G
המעבד המנצח (דור 10) Intel Core i5-10600K מגיע עם 6 ליבות (cores) ו 12 שכבות (threads) – מספר שכבות כפול מאשר מקבילו המעבד i5-9600K. מעבד זה מספק את רמת הביצועים הטובה ביותר לגיימינג (ביחס למחירו) ומספק בעצם את אותה רמת ביצועים של מעבד i7 במחיר של מעבד i5.
• לוח האם – בחירת לוח האם הטוב ביותר עבורנו תלוי מאוד במעבד שבחרנו. למרות שהמעבד וכרטיס המסך מקבלים יותר תשומת לב, כל רכיב במחשב מתחבר ללוח האם. גודל הלוח קובע את סוג המארז, בעוד הצ’יפסט והסוקט קובעים את סוג המעבד שאותו ניתן להתקין. ניתן לבחור במעבד Intel או מעבד AMD אבל חשוב לזכור שחשוב לבחור בלוח אם עם ה Socket המתאים.
לוחות אם קטנים יותר, מכילים פחות פיצ’רים ופחות חריצי הרחבה. אם אין צורך בפיצ’רים כדוגמת אינטרנט אלחוטי וחיבור USB 3.1 ו Thunderbolt3, אין טעם לרכוש לוחות אם כאלו. עולם הגיימיג דורש עם התקדמות המשחקים לרמות הגבוהות ביותר שטח אחסון גדול יותר. לוח אם עם סלוט בודד עבוד דיסק קשיח NVMe, יכול בהחלט להוות בעיה עתידים אם וכאשר נצטרך להוסיף שטח אחסון עבור התקנות משחקים, ולכן חשוב לתכנן קדימה את האפשרות לרכוש לוח טיפה יותר יקר עם אפשרויות שדרוג עתידיות.
לוחות האם המומלצים ביותר למעבדי אינטל:

1. Z490
2. Z390
3. H370
4. X299

• זכרון – לוחות האם תומכים היום בנפח זכרון של בין 64GB ל 128GB. בד”כ 32GB בהחלט מספיק בשלב זה (משחקים לא דורשים יותר בינתיים).

לאלו המתכננים לבצע המהרה (overclocking), חשוב לרכוש זכרונות בעלי קרור מיוחד עליהם מכיוון שבעת פעילות המהרה, חום המעבדים והזכרונות מגיעים לרמות גבוהות. שימוש בזכרון ללא צלעות קרור מתאימות יכולות לגרום לו נזק פיזי ואף לשריפה.
• דיסק קשיח – חיפוש דיסק SSD שיתאים לצרכינו חשוב מאוד. דיסק איטי יגרום לצוואר בקבוק רציני ויגרום למעבד להמתין זמן מיותר למידע. דיסקים מבוססי SATA לאט לאט נעלמים מהמדפים, ומלחמת המחירים של דיסקים מסדרות SSD M.2 NVME תמשיך לתת את אותותיה בזמן הקרוב. קיימים כבר בשוק דיסקים SSD מסדרת ה PCIe 4.0 של היצרניות Gigabyte, Corsair, Partiot ואחרים. דיסקים כאלה ישפרו דרמטית את הביצועים, אך חובה לזכור שיהיה צורך בלוחות אם מדגם ה X570 או B550 כדי לתמוך בהם ולהריצם במהירות שיא. לוחות האם מסדרת Z490 של אינטל יתמכו בדיסקים מסדרת ה SSD M.2 PCIe 4, אך יהיה צורך להמתין לסדרת מעבדי ה Rocket Lake של אינטל כדי לקבל את אפשרות האצת המהירות הזו (לא יקרה עד 2021(.
אין שום הגיון כיום לרכוש דיסקים בנפחים של 256GB, אם נחשב את גודל מערכת הפעלה והתקנה של 2-3 משחקים בודדים, הדיסק הקשיח שלנו כבר במצב חנוק ללא מקום פנוי. עבור רוב המשתמשים דיסקים בנפח 512GB בהחלט מספיקים, אך ירידת המחירים המשמעותית של נפחי ה 1TB (ביחס ל 2TB) בהחלט אפשרית לכל כיס.
בהחלט מומלץ לרכוש דיסק קשיח נוסף SATA בנפח 2TB ומעלה, רק לצורך אחסון של מידע שאינו בשימוש שוטף (קבצי ISO של משחקים, קבצי מידע נוספים וכדומה).
• כרטיסי המסך – כרטיס המסך הוא הלב של עולם הגיימינג, אך הקביעה מהו הכרטיס הטוב ביותר מאוד קשה. עבור כל אחד הפתרון שונה. חלק רוצים את כרטיס המסך הטוב ביותר, אחרים רוצים את האיכות הטובה ביותר מול המחיר. בחירה בכרטיס המתאים ביותר מבחינת הביצועים, המחיר, הפיצ’רים והיעילות חשובה מאוד מכיוון שזהו הרכיב שהכי ישפיע על חווית המשחק שלנו. הבחירה שלנו צריכה להיות מושפעת ממספר מאפיינים:
– רזולוציה – ככל שנשתמש ביותר פיקסלים – נצטרך יותר רמת ביצועים (אין צורך בכרטיס הטוב ביותר בשוק כדי לשחק ב 1080p).
– ספק כוח – חובה לדאוג שספק הכוח יהיה בעל הספק מתאים לתמוך בכל רכיבי המחשב, וכן בקונקטורים של 6/8 pin (למשל NVIDIA RTX 2070 דורש ספק כוח 650W ו 2 קונקטורים של 8 Pin).
– זכרון בכרטיס המסך בנפח של 4GB הוא המינימום כרגע. 6GB יותר טובים והמומלצים מגיעים ל 8GB ו 11GB.
– Freesync / Gsync – כל טכנולוגיה של רענון תבצע סנכרון של קצב הרענון של הכרטיס הגרפי שלנו, עם קצב הרענון של המסך.
כאשר המחיר אינו משחק תפקיד, כרטיס ה RTX 2080 Ti הוא הכרטיס המנצח אשר יספק לנו את האיכות הגבוהה ביותר במשחקים עד הפרט הגרפי האחרון, במיוחד כאשר אנחנו רוצים לשחק ברזולוציית 4K.

השוואות כרטיסי מסך:

ביצועים כרטיס גרפי מיקום
117 fps RTX 2080 Ti 1
102 fps RTX 2080 Super 2
91 fps RTX 2070 Super 3
87 fps RX 5700 XT 4
78 fps RX 5700 5
77 fps RTX 2060 Super 6
71 fps RX 5600 XT 7
68 fps RTX 2060 8
58 fps GTX 1660 Super 9
43 fps GTX 1650 Super 10

• המארז וספק הכוח – במקרים רבים אנו נתקלים במערכות מחשבי גיימינג מוכנים מראש שהחנות מוכרת לנו, והמארז וספק הכוח אשר נמצאים ברשימת החומרה הם מרמה נחותה. כאשר ספק הכוח חלש וזול מתוך מחשבה שרכיב זה אינו רכיב קריטי ומשמעותי כמו רכיבי המעבד, לוח, כרטיס המסך, הזכרון והאחסון, סבירות גבוהה שניתקל בבעיות ביצועים וחווית המשחק שלנו תיפגע.
אסור בשום אופן להתפתה ולרכוש ספק ברמה נמוכה. אם המעבד נחשב למנוע של המחשב, ספק הכוח נחשב ללב הפועם אשר דואג שהכל ירוץ בצורה חלקה. במיוחד כאשר אנו עושים המהרה – וספק הכח לא יהיה מסוגל להגיע לתוצאות הנדרשות. תמיד מומלץ לרכוש ספק כוח עם הספק של 25% יותר ממה שדרוש. במקרה ונרצה לשדרג את כרטיס המסך לכרטיס איכותי יותר, לא ניתקל בבעיות של הספק חשמל וחיבורים וניאלץ להחליף את ספק הכח.
מארזים בעלי מיקום מיוחד עבור הכבילה (מאחורי לוח האם) בהחלט מסייעים בקירור המערכת.

טיפים חשובים:

• מומלץ לרכוש ספריי לחץ אויר ואחת לחצי שנה לנקות את המארז, המאווררים והכרטיסים מאבק.
• כאשר מחליטים על חומרת המחשב, יש לתכנן קדימה ולרכוש חלק מהרכיבים בתצורה חזקה יותר (מארז גדול, ספק כוח עם הספק גבוה יותר, לוח אם עם אפשרות חיבור של יותר מדיסק NVMe אחד).
• ביצוע עדכוני קושחה ודרייברים על בסיס קבוע. דרייברים חדשים משמעותם רמת ביצועים גדולה יותר.
• ביצוע עדכונים קריטיים של מערכת ההפעלה. אחת מהמשימות המעצבנות ביותר בתחזוקת המחשב הם העדכונים הקריטיים. לא משנה מה חווינו בעבר או קראנו בכתבות באינטרנט, עדכונים אלו מסייעים לנו לשמור על המערכת שלנו בטוחה יותר.
• הורידו והתקינו את התוכנות עבור כרטיס המסך שלנו (NVIDIA / AMD). תוכנות אלו יסייעו לנו להגדיר את חומרת המחשב בתצורה אופטימלית.
• קנו מסך איכותי – חווית הגיימינג לא נגמרת רק במחשב עצמו, אלא תלויה גם במסך 4K איכותי.
• קנו מקלדת, עכבר, ואוזניות המיועדים לגיימינג.

ראה מאמר בנושא: גיימינג בסדרת מעבדי דור 11 החדשה

 מאמר זה נועד לסייע לכם בהבנת הרכיבים הדרושים למחשב גיימינג איכותי. על מנת להקל עליכם, בנינו מראש מספר מחשבי גיימינג ברמות שונות. תוכלו לערוך בהם שינויים בהתאם לדרישותיכם.

  •  

5 טיפים חשובים לתחזוקת מחשבים

טיפ ראשון גיבוי מידע!

כולנו יודעים שהערך של המידע במחשב גבוהה מאוד וברוב המקרים שווה הרבה יותר מערך המחשב עצמו לכן שימו לב! בצעו
גיבוי אחת לשבועיים לפחות למידע היקר שלכם כדי למנוע אובדן מידע. נתקלנו במקרים רבים של אובדן מידע במהלך הזמן וכל זה
נגרם מאי ההקפדה על ביצוע גיבוי שוטף. המידע שלנו במחשב מאוחסן על  דיסק קשיח לא ניתן לחזות מתי רכיב
זה יתקלקל! לכן רצוי לבצע פעולה זו.

טיפ שני מערכת הקירור של המחשב!  

יש לדאוג שהמחשב יהיה נקי כל הזמן. אבק  מצטבר על המחשב מבלי שדואגים לנקות אותו, עלול לחדור אל רכיבי המחשב ולגרום להם להתקלקל. חשוב מאוד לנער את האבק מעל המחשב ולהעביר עליו מטלית לחה.או באמצעות ספריי אוויר דחוס . אין ספק שפעולות ניקוי הן דבר חשוב מאוד לצורך שמירה על המחשב בצורה תקינה לאורך פרק זמן משמעותי. טיפ שלישי ניקוי הארדיסק מקבצי זבל

טיפ רביעי תחזוקת המערכת הפעלה

ניקוי הארד דיסק- חשוב מאוד לנקות מדי פעם את כל הקבצים הלא נחוצים המצויים על הארד דיסק. מחשב עמוס מדי הוא מחשב אשר יבצע את פעולותיו לאט. כמו כן, כיום באמצעות מחשוב ענן ניתן להעביר את כל הקבצים לשמירה בענן, ולסייע למחשב לפעול בצורה מהירה יותר ואיכותית יותר.
התקנת אנטי וירוס – אנטי וירוס הוא דבר חשוב מאוד שביכלותו לזהות וירוסים במחשב ולנקות אותם. לכן, אין לוותר על התקנתו במחשב.
חשוב מאוד לעדכן את כל עדכוני האבטחה הנחוצים, על מנת שהמחשב יהיה מאובטח בצורה היעילה ביותר.

טיפ חמישי מסך המחשב ואביזרים נלווים לו

1.לדאוג למצב צריכת חשמל המחשב.מצב שינה הוא ערך חשוב עבור רכיבי המחשב פחות עבודה=יותר חיים+צורך פחות חשמל.

2.לדאוג לנקות במתליט לחה את מסך המחשב לנראות טובה יותר.

3.מקלדת ועכבר גם תמיד לדאוג לניקוי הרב חיידקים ישנם על המקלדת ועכבר שלנו!

בעיות במחשב-מה עושים?

למרות כל הפעולות שמטרתן היא לתחזק את המחשב הנייד או הנייח לצור שמירה על חייו, עדיין יכולות להיות בעיות שונות. במקרה שכזה, אין מנוס מלפנות למעבדה איכותית שבכוחה לזהות את הבעיה שבמחשב, לצורך טיפול ותיקון. מוניטור מחשבים מהווה את המעבדה המקצועית, המנוסה, האיכותית והטובה ביותר בתחום תיקון מחשבים ניידים או נייחים. הבחירה במוניטור מחשבים תסייע לכם לטפל לקבל את המחשב שלכם לאחר תיקון הרמטי של הבעיה, תוך פרק זמן קצר.

כלי נגישות
Shopping Cart